Szczęście - brakujący element PDF Drukuj Email
wtorek, 05 lipca 2016 17:13

 

 

Jedna z użytkowniczek forum przysłała do nas swój artykuł, uznaliśmy, że warto go umieścić. A co Wy o nim sądzicie?

 

 

 

 

Szczęście - brakujący element.

Poszukując odpowiedzi na pytanie co determinuje nas do życia. Dlaczego jedni wiodą szczęśliwy byt mimo uszczerbku na zdrowiu, a inni nie.
Jak Ty je sobie wyobrażasz, jak Twoim zdaniem ono powinno wyglądać? Czy ukazują Ci się, obrazy z ludźmi uśmiechniętymi od rana do nocy, w bogatych domach, nie narzekających na zdrowie? A jeśli powiem teraz, że to nie jest szczęście - uwierzysz mi?

Więcej…
 
Zielona dla wszystkich PDF Drukuj Email
poniedziałek, 13 grudnia 2010 22:24

 

Legenda o zielonej herbacie

Kolebką zielonej herbaty są Chiny. Tam, jak mówi legenda, w 2737 r. p.n.e. odkrył ją cesarz Chen-nung, który odpoczywał w swoim ogrodzie. Przed cesarzem stał dzban z gorącą wodą do picia. Nagle zerwał się wiatr i wrzucił do dzbana kilka listków z dziko rosnącego drzewa herbacianego. Cesarz spróbował tego napoju, a ten nowy smak zachwycił go. Upłynęło jednak wiele lat, zanim herbata zielona stała się napojem powszechnie znanym i popularnym.

Herbata zielona jest najstarszym napojem świata. Chociaż dla Chińczyków i Japończyków od pięciu tysięcy lat stanowi napój codzienny, w Europie pojawiła się dopiero na początku XVII wieku. Na europejskich stołach nie zagościła jednak zbyt długo. Za sprawą Anglików, którzy zalali cały kontynent herbatą czarną, jej zielona siostra popadła w niełaskę. Obecnie jednak, wraz ze wzrostem świadomości o zdrowym odżywianiu, zielona herbata w Europie ma coraz większe znaczenie. Jej spożycie w Niemczech, Francji, Włoszech i Anglii w ciągu ostatnich lat wzrosło aż trzykrotnie.

 Thea sinesis

Tak właśnie naukowo nazywa się herbata zielona - Thea sinesis, czyli herbata chińska. I chociaż krzew ten rośnie także w Japonii, Wietnamie i Indiach, pewne jest, że zielona herbata pochodzi właśnie z Chin. Herbata zielona pochodzi z tej samej rośliny co herbata czarna. Różni się ona od herbaty czarnej tylko tym, że nie została poddana procesowi fermenacji. Świeżo zebrane liście poddaje się więdnięciu, parowaniu, zwijaniu i suszeniu. W wielu regionach, wysokiej klasy zielone herbaty produkuje się jeszcze klasyczną, starożytną metodą, wykonując wszystkie czynności ręcznie. Ma ona smak bardziej gorzki niż herbata czarna, a w filiżance napar przybiera barwę jaśniejszą, zbliżoną do cytrynowożółtej lub słomkowej.

 

 

Dla zdrowia i urody

Właściwości lecznicze zielonej herbaty wykorzystywane są w medycynie chińskiej i japońskiej już od wieków. Jest wysoko ceniona dzięki licznym właściwościom zdrowotnym. Lista dobroczynnego działania zielonej herbaty na nasz organizm jest dość długa. Japończycy wymieniają aż 61 dolegliwości, w leczeniu których napój ten może być pomocny, np. :

 • Posiadają właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe
 • Przeciwdziałają stresom
 • Chronią przed zawałem serca
 • Korzystnie działają w przypadku nadciśnienia tętniczego
 • Oczyszczają organizm z toksyn
 • Mają wybitne właściwości przeciwwrzodowe
 • Chłodny napar z zielonej herbaty polecany jest do przemywania oczu przy zapaleniu spojówek oraz powiek
 • Polecane są osobą cierpiącym na nadkwaśność soku żołądkowego, reguluje procesy trawienne
 • Herbata zielona jest świetnym antyoksydantem.

 

W zielonej herbacie znajdziesz zarówno witaminy rozpuszczalne w wodzie: B1, B2, B6, K, PP, sole mineralne: wapń, magnez, żelazo, sód, fosfor, miedź, fluor i mangan, flawonoidy, puryny, lecytynę, teinę, garbniki, jak również cenne olejki eteryczne. Każda z tych substancji spełnia w twoim organizmie inną, ważną rolę:

 • flawonoidy mają właściwości silnie antyutleniające, dzięki nim zielona herbata hamuje procesy starzenia, wzmacnia odporność i zwiększa długość życia; antyutleniacze zawarte w zielonej herbacie chronią przed rakiem (przede wszystkim obniżają ryzyko nowotworów układu moczowego i trawiennego, a także skóry, płuc i sutka) i chorobami serca, obniżają poziom "złego" cholesterolu i zapobiega zwężaniu się naczyń krwionośnych
 • fluor uzupełnia zapotrzebowanie organizmu na ten składnik wzmacniając w ten sposób kości i zabezpieczając zęby przed próchnicą
 • polifenole dzięki ich stymulującemu działaniu, zielona herbata doskonale odchudza. Substancje te bowiem przyspieszają przemianę tłuszczu w energię zapobiegając odkładaniu się go na biodrach, brzuchu i pośladkach.

Herbata zielona wywiera działanie moczopędne (słabsze) - polecana w przypadkach zapalenia nerek.

Dzięki mniejszej niż w czarnej herbacie zawartości teiny, mogą ją pić do woli osoby z wysokim ciśnieniem (teina przyspiesza akcję serca, wpływając w ten sposób na podniesienie ciśnienia). Obliczono, że filiżanka czarnej herbaty zawiera od 25 do 110 mg teiny, podczas gdy zielona tylko 8,3 mg.

Japońscy naukowcy wierzą także, że w zielonej herbacie tkwi tajemnica długiego życia. Zawarte w niej składniki wpływają bowiem hamująco na procesy starzenia się organizmu.

 

 

Jasność umysłu i aktywność

Szczególnie docenia się działanie pobudzające i odprężające zielonej herbaty. Popijając ją, łatwiej się skoncentrować, szybciej można się nauczyć tekstu na pamięć.

 

Przyzwyczailiśmy się pobudzać nasz organizm "małą czarną", która działa co prawda szybko, ale krótko. Zawarta w zielonej herbacie kofeina nie atakuje tak gwałtownie naszego organizmu. Jest to więc idealny napój dla osób, od których wymaga się nieustannej jasności umysłu i aktywności.

 

Nasze zmysły stępione kawą, alkoholem, nikotyną mogą być niezadowolone po pierwszej filiżance. Nie rezygnujmy jednak, a doświadczymy wysublimowanych smaków.

 

 

Dobry aromat, dobry smak...

Aby polubić herbatę, najpierw należałoby poznać tajniki jej zaparzania. Woda, którą zaparzamy herbatę, powinna stygnąć po zagotowaniu około 5 minut. Jeżeli herbata ma działać na nas pobudzająco, zaparzamy ją przez 2-3 minuty, jeżeli odprężająco - nieco dłużej (3-8 minut). Następnie napar przelewamy do innego dzbanka, gdyż jeżeli tego nie zrobimy, będzie miał on gorzki smak. Możliwe jest dwu- lub trzykrotne zaparzanie tych samych liści. Za każdym razem odnajdziemy inny smak. Według Arenda Vollersa, znawcy kultury chińskiej, przy pierwszym zaparzaniu otrzymujemy herbatę o dobrym aromacie, przy drugim uzyskujemy dobry smak. Natomiast trzecie zaparzanie ofiaruje nam... herbatę długiej przyjaźni.

 

Rodzaje zielonej herbaty

 

China Gunpowder

Zielona herbata chińska typu gunpowder, dająca zielonkawo-miedziany napar o cierpkim smaku.

 

Gunpowder - Temple of Heaven

Oryginalnie pakowana chińska zielona herbata. Listki herbaty są ciasno zwinięte w małe kulki przypominające proch strzelniczy, rozwijające się podczas parzenia. Daje mocny napar o cierpkim smaku. Należy pić czystą po południu lub wieczorem, można podawać również jako mrożoną z cytryną lub miętą z cukrem.

 

China Mao Feng

Wspaniała herbata pochodząca z górskich terenów prowincji Fujian. Bardzo rzadka herbata o zrównoważonym, delikatnym smaku.

 

Chun Mee

Zielona herbata z chińskiej prowincji Chun Mee, daje przejrzysty, jasnożółty napar o gładkim smaku. Pić czystą lub z miętą jako orzeźwiający napój.

 

Lung Ching (Dragon well)

Wspaniała zielona herbata z miasteczka Dragon Well, słynąca z dużych i długich liści. Zdobyła złoty medal z palmami M.I.S.J. w 1988roku. Daje lekki aromat i pełny smak. Napar ma przejrzystą żółtą barwę i słodkawy posmak. Pić bez dodatków jako napój orzeźwiający lub ułatwiający trawienie po posiłku. Parzyć 3 min w temp. 70-75° C.

 

Pi Lo Chun

Jedna z najsławniejszych i najrzadszych chińskich herbat. Duże liście i pączki są ręcznie zwijane w maleńkie spirale. Żółtozielony napar ma niepowtarzalny, świeży słodkawy aromat. Herbata nadzwyczajnej jakości na specjalne okazje. Parzyć 3-4 min w temp. 70-75° C.

 

Yunnan green

Zielona herbata z chińskiej prowincji Yunnan produkowana jest tam od ponad 1700 lat. Liście tej herbaty poddawane są delikatnej obróbce, mają regularny kształt i zielonkawy kolor. Daje bardzo smaczny napar o wyrafinowanym smaku i aromacie.

 

Bancha

Zielona herbata z Japonii - bancha (późny zbiór) produkowana z dużych, twardych i żylastych liści zrywanych po zbiorze przeznaczonym do produkcji herbaty typu sencha. Zawiera mniej kofeiny i taniny, dając słabszy napar. Doskonała dla dzieci i chorych. Pić po posiłkach lub na zimno jako orzeźwiający napój. Parzyć w temp. ok. 65° C.

 

Japan Gyokuro Fudjijama

Najwyższej jakości zielona herbata z Japonii. Jej igiełkowate liście są zakrywane w 90% w okresie dojrzewania dlatego mają zwiększoną zawartość chlorofilu. Mają ciemno zielony kolor i mniejszą zawartość taniny co powoduje, że herbata ma subtelniejszy i bardziej słodkawy smak. Do picia na specjalne okazje, po jedzeniu lub jako oczyszczający, orzeźwiający i dodający energii napój. Parzyć 1,5-2 min. w temp. 50-60 ° C.

 

Japan Green Tea Tamaryokucha

Jeden z japońskich specjałów herbacianych. Składa się z ciemnozielonych, dłuższych liści. Napar posiada jasnozielony kolor. Charakteryzuje się bardzo delikatnym, słodkawym smakiem.

 

Genmaicha

Specjał z Japonii - zielona herbata bancha z palonym ryżem i ziarnem sezamowym. Przyjemny, orzeźwiający napar o lekko pikantnym smaku. Do picia o każdej porze dnia, zwłaszcza do lekkich potraw. Parzyć ok. 1 min.

 

Japan Kokaicha

Zielona japońska wysokogatunkowa herbata sporządzona ze sproszkowanych i sprasowanych wraz z ryżem liści. Kokaicha daje żółtozielony napar o łagodnym lekko słodkawym aromacie. Zawiera duże ilości teiny. Ma bardzo specyficzny smak. Parzyć 1,5 - 2 min.

 

Matcha

Zielona sproszkowana herbata rozpuszczająca się w wodzie poprzez ubijanie specjalną bambusową miotełką. Jest produkowana z liści uprawianych w 90% cieniu. Daje bogato orzeźwiający, ostrawy napar o barwie jaspisu. Delikatny, gorzki smak przypominający świeżą trawę lub groszek. Herbata zawiera duża ilość teiny. Sposób przygotowania: wsypać 0.5 łyżeczki proszku do miseczki i dodać 8 łyżeczek przegotowanej wody o temp. 85° C i ubijać bambusową miotełką przez ok. 30 sek.

 

Vietnam OP Green

Składa się mocnych listków lekko zwiniętych. Napar o jasnym odcieniu zieleni oddaje lekko słodkawy aromat i przyjemny smak.

 

Formosa Gunpowder

Tajwańska herbata typu gunpowder, której liście są zwijane w małe kulki. Jasny napar o pobudzającym działaniu. Znakomita bez dodatków lub z miętą.

 

Assam superfine green tea

Zielona herbata Assam z Indii wytwarzana w bardzo małych ilościach. Relaksująca herbata na każdą porę.

 

Darjeeling green SFTGFOP Moondakotea

Rzadki gatunek nie fermentowanej herbaty z Darjeeling, o bardzo wysokiej jakości. Posiada wspaniały delikatny i łagodny aromat. Należy pić bez mleka, najlepiej po posiłkach jako napój ułatwiający trawienie.

 

Źródła: http://www.herbaciarnia.pl/herbata_zielona.html

http://www.samozdrowie.pl/zdrowie/profilaktyka/news?inf=536015 "Samo Zdrowie"10, 2003

http://www.resmedica.pl/zdart10999.html

"Żyjmy dłużej" 10 (październik) 1999


 
Woda PDF Drukuj Email
poniedziałek, 13 grudnia 2010 22:23

 

Prawdopodobnie wiele się pisze na temat wody: "Woda to życie", "Nie ma życia na ziemi bez wody" i temu podobne. Stwierdzenia te wydają się bardzo dramatyczne, ale to prawda.

 

Jest znacznie łatwiej odwodnić się niż myślisz

Ludzie zbudowani są w ponad 70% z wody. Odwodnienie może wystąpić już po utracie około 2% wody z organizmu. Co może spowodować ten ubytek wody? Wiele nie trzeba. Może się to zdarzyć sportowcowi podczas zawodów, ale również osobie, która leży w łóżku z grypą lub biegunką, podczas upałów, albo osobie, która po prostu mało pije płynów.

 

Bez wody daleko nie pojedziesz....

Co się stanie z naszym organizmem jeśli odwodnimy się?

 


 • Twój mózg nie będzie funkcjonować prawidłowo - będziesz osłabiony, ociężały, i przemęczony.
 • Pojawią się kurcze mięśniowe.
 • Twoje nerki nie będą mogły pracować; toksyny i produkty przemiany materii pozostaną w twoim organizmie powodując złe samopoczucie.
 • Będziesz mieć kłopoty z regulacją temperatury twojego ciała; może być Ci za gorąco lub też ciągle będzie Ci zimno i nie będziesz w stanie się rozgrzać.
 • Pojawią się zaparcia.
 • Tłuszcz zgromadzony przez Twój organizm nie będzie mógł być wykorzystany, ani przetworzony na energię.
 • Będziesz mieć uczucie głodu przez cały czas i na pewno możesz jeść więcej.
 • Twoja skóra stanie się sucha i swędząca.

 

Jest nawet gorzej jeśli masz uszkodzony rdzeń kręgowy.

Powyżej wymienione objawy można zauważyć u każdej osoby, która się odwodni. Ponad połowa tych objawów występuje u osób z urazem rdzenia kręgowego, bez względu na to czy odwodnią się czy też nie.

 

Pomyśl na przykład o : temperaturze ciała. Doskonale zdajesz sobie sprawę, że niezmiernie trudno ją regulować, zwłaszcza tetraplegikom. Zaparcia? Na pewno też o tym słyszałeś, a może nawet doświadczyłeś tego. Zarówno lekarze jak i osoby po urazie rdzenia zwracają baczną uwagę na stan skóry, metabolizm i funkcję nerek. Ponieważ wszystkie te objawy pogarszają się podczas odwodnienia, nie potrzeba specjalisty, żeby zrozumieć, że woda i odwodnienie jest niezmiernie ważną sprawą dla osób po uszkodzeniu rdzenia.

 

W większości opracowań zaleca się od 8 do 12 szklanek wody dziennie dla osób sprawnych. Jeśli myślisz, że to "strasznie dużo wody", masz zupełną rację. Ale to tylko jedna strona medalu. Ponieważ jedną z zalet picia dużych ilości wody jest to, że nieustannie płuczą się nerki i pęcherz moczowy , wielu lekarzy zaleca NAWET WIĘCEJ WODY dla wielu osób po urazie rdzenia. Zalecają także zwiększenie spożycia wody podczas:

 • Ćwiczeń
 • Wysokiej temperatury powierza
 • Podczas diety wysokobłonnikowej( błonnik potrzebuje sporych ilości wody)
 • Kiedy próbujesz stracić na wadze. Wiele osób uważa, że pijąc duże ilości wody przewodnia organizm, co mija się z prawdą, bo organizm zatrzymuje tylko tyle wody ile potrzebuje, nadmiaru pozbywa się
 • Podczas przebywania w terenie położonym na znacznej wysokości, gdzie powietrze zazwyczaj jest bardziej suche i parowanie jest bardziej intensywne
 • Podczas podróży samolotem, gdzie powietrze jest wysuszane podczas recyrkulacji
 • Podczas przebywania w domu, bez dostępu do świeżego powietrza
 • Podczas infekcji takich jak przeziębienie czy infekcja pęcherza moczowego. Gorączka, wymioty czy biegunka powodują utratę znacznych ilości wody, którą należy uzupełniać

Jak już zdążyłeś zauważyć kilka zdań temu, że lekarze zalecają duże ilości wody wielu osobom po urazie rdzenia, co nie znaczy, że chodzi o wszystkich. Jeśli używasz cewnika jednorazowego do opróżniania pęcherza, możesz mieć zaleconą kontrolę przyjmowania i wydalania płynów. Z pewnością należy się zastosować do tych zaleceń. Twój lekarz powinien opracować program, który obejmuje zbilansowanie płynów, które wypijesz z tymi które wydalisz, oraz jak często powinieneś się cewnikować. Nie jest dobrym pomysłem ograniczanie ilości wypitych płynów tylko dlatego, że wolisz się cewnikować rzadziej. Może to spowodować nie tylko wzmożone pragnienie, ale także może doprowadzić do odwodnienia organizmu. Jeśli podczas stosowania cewnika uważasz, że nie pijesz wystarczająco dużo lub nie możesz wypijać odpowiedniej ilości wody powinieneś porozmawiać ze swoim lekarzem lub urologiem, żeby pomogli Ci zbilansować ilość płynów wypitych z częstotliwością opróżniania pęcherza.

Bez względu na to w jaki sposób opróżniasz pęcherz moczowy miej poniższe na uwadze:

 • Napoje z kofeiną nie pomagają w uzupełnianiu płynów w organizmie. Jeśli chodzi o ścisłość, to powodują utratę wody, są moczopędne. Podczas picia napoi z kofeiną należy zwiększyć spożycie wody. Dla przykładu po wypiciu 4 szklanek kawy możesz potrzebować więcej niż 8 szklanek wody, żeby zbilansować zwiększone wydalanie moczu. Napoje zawierające kofeinę to kawa, herbata, Cola i podobne napoje gazowane.
 • Napoje energetyzujące i soki mogą zastąpić wodę, ale zawierają mnóstwo kalorii, jest to szczególnie ważne, jeśli dbasz o linię. Są również drogie. Jeśli nie uprawiasz intensywnie sportu, napoje energetyzujące nie są wcale konieczne, może je z łatwością zastąpić woda.
 • Należy sobie również zdać sprawę z tego , że pragnienie pojawia się trochę później niż zapotrzebowanie organizmu na wodę. Kiedy uświadomimy sobie potrzebę napicia się czegoś, organizm dawno już ma problemy z brakiem wody. Większość specjalistów zaleca, żeby napić się zanim poczujemy pragnienie. Podczas ćwiczeń fizycznych, lub nawet podczas pchania wózka na długim odcinku drogi powinno się pić wodę przed w trakcie i po wysiłku.

 

To wcale nie jest takie łatwe...

Powie ktoś czytając ten tekst, " Nie będzie łatwo wypić 12 szklanek wody w ciągu dnia!" Na pewno nie będzie łatwo, zwłaszcza, jeśli potrzebujesz do tego czyjejś pomocy. Mamy jednak kilka sugestii :

 • Zawsze miej w pobliżu butelkę z wodą. Jeśli masz ograniczoną ruchomość rąk może potrzebna będzie słomka lub rurka, żebyś mógł samodzielnie popijać.
 • Niektórzy używają bidonów do wody, żeby ją mieć przy sobie przez cały czas nawet podczas podróży wózkiem.
 • Przyjmij sobie jako nawyk, że po opróżnieniu worka z moczem musisz wypić 2 szklanki wody.
 • Pij wodę przed posiłkiem, kiedy jesteś głodny, a nie po nim, kiedy jesteś pełen.
 • Staraj się pić większość płynów rano i wczesnym popołudniem, tak żeby Twój organizm mógł wydalić większość płynów przed snem.
 • Staraj się nie pić małowartościowych płynów takich jak kawa, herbata, Cola itp. Mniejsza ilość wody zrobi więcej dobrego dla Twojego organizmu, niż duża ilość innych napojów.

 

Pytania do samokontroli :

Jak poznać czy pijesz wystarczająco dużo wody? Wystarczy sprawdzić na które pytania odpowiesz "tak" :

 • Czy wystarczająco dużo pijesz wody?
 • Czy Twoja skóra jest sucha? Jeśli ją uszczypniesz lub zmarszczysz, czy jest mało sprężysta, czy zajmuje jej trochę czasu aby "wrócić do normy" ?
 • Czy Twój mocz jest ciemny?(powinien być jasno - słomkowy)
 • Czy często występują u Ciebie kamienie w pęcherzu moczowym i infekcje pęcherza?
 • Czy często masz zaparcia?
 • Czy czujesz się osłabiony lub odczuwasz ból głowy w ciągu dnia?
 • Czy masz problemy z utrzymaniem właściwej temperatury ciała?

Odpowiedź na "tak" na którekolwiek z pytań może znaczyć, że nie przyjmujesz wystarczającej ilości płynów. Można z łatwością temu zapobiec pijąc więcej wody. Należy jednak zwrócić uwagę, że każdy z opisanych objawów może być powodowany nie tylko przez odwodnienie organizmu, ale również przez inne poważne schorzenia. Bez większej szkody dla siebie możesz zwiększyć przyjmowanie płynów, ale jeśli problem nie zginie, musisz skontaktować się z lekarzem.

 

 

 

Źródło: http://www.craighospital.org/SCI/METS/h2o.asp

Artykuł został opublikowany przez Craig Hospital w Englewood, Colorado, USA, z upoważnienia Amerykańskiego Instytutu Edukacji Departamentu do Spraw Niepełnosprawności i Rehabilitacji. Zgodność tłumaczenia z oryginałem nie była weryfikowana przez Craig Hospital ani przez rząd USA .